Translate

вівторок, 13 червня 2023 р.

Міфологія стародавніх слов'ян Польовик

Польовик
 – дух, що охороняє хлібні поля. Незважаючи на те, що до нього у наших предків було особливе, поважне ставлення, згадок про дух збереглося небагато, і образ його, що дійшов до наших днів, досить зніяковілий і зрозумілий не до кінця. Імен у цього духу безліч: Полевик, Дідусь-Польовушка, Польовий, Дідко польовий, Польовий батюшко, Польовий господар, Польовий чорт, Житній дід, гречуха.

Описується Польовик по-різному. Іноді його порівнюють із істотою, яка має одночасно і людські риси, і риси тварин, а також ознаки нечистої сили. Багато в чому це залежить від місцевості, в якій живе дух.

Якщо навколо поля, яке на нього покладалася «відповідальність» був ліс, Польовик міг мати риси його жителів. Якщо ж у цій місцевості проводився випас свійської худоби, то й міфічне істота могло нагадувати саме її. А якщо навколо висіяної ділянки був степ, дух полів міг з'являтися у вигляді хмар з іскрами або різнокольоровими вогниками.

У народних казках і билинах Польовика часто описують як високого мужика з яскраво рудим волоссям та густою вогненною бородою, у яскраво-червоній сорочці. Іноді господаря поля представляли у вигляді голого, чорного як земля людини, з волоссям із трави та різнокольоровими очима.

В Україні Польовик найчастіше асоціювався зі старим, одягненим у все біле. А білоруси вважали, що він повністю зливається з полем і побачити його можна, лише завдяки очам, що яскраво виділяються на загальному тлі.
Активність міфічного духу починається не з ранку, коли проводяться основні роботи, а опівдні – улюблений час Польовика. У цей час Польовик оглядає володіння. Через це Польовика часто плутають із Полуденницею, але ці духи не мають нічого спільного, крім появи опівдні.

За народними повір'ями, живе Польовик у полі лише навесні та влітку, під час сходу, зростання та дозрівання хлібів. З початку жнива настає йому важка пора: доводиться бігати від гострого серпа і ховатися в недотиснутих смужках. В останньому сніпі – останній притулок його. Тому й дивляться на цей сніп старі люди з особливою шаною: або вбирають його і з піснями несуть у село, або переносять у житницю, де зберігають до нової сівби, щоб, засіявши витрясені з нього зерна, умилостивити покровителя полів, давши можливість відродитися в нових сходах.

Дуже небезпечно було злити Польовика. У помсту він міг наслати сонячний удар, розлютити худобу і зробити так, щоб вона задавила господаря, забрати дитину. Але працьовитим господар полів допомагав. Люди вірили, що якщо лінивий ляже спати опівдні, Польовик відхльосне його батогом, а працелюбного захистить від спеки і навіть вітерець прохолодний на нього нашле. Є навіть легенда про те, як два голодні мандрівники зустріли Польовика і попросили в нього хліба. Дух врятував тільки того, хто на долонях мав трудові мозолі.

Водночас, побачити чи почути Польовика вважалося поганою прикметою. Втім, поле селян не вважалося ворожою стихією. Мабуть, саме тому й такі рідкісні згадки про агресивний дух полів.
Як і всі парфуми, Польовик любить, щоб його задобрювали якнайчастіше. Глухими ночами йдуть землероби подалі від проїжджої дороги, до якогось рову, і приносять у дар Польовику кілька яєць і старого, безголосого півня  притому так, щоб ніхто не бачив, інакше Польовик розсердиться. А в цьому випадку чимало може він напроказити в полях: і будь-яку гадину, що винищує врожай, напустить, і взагалі весь хліб переплутає, так що виросте серед жита пшениця, а між проса – ячмінь. Задобрений же стане всіляко оберігати ниву пильним господарським оком!

Щоб польові парфуми могли перезимувати без потреби і турботи, селянин, слідуючи стародавньому звичаю, залишає на полях кілька незірваних яблук, а на струмі кілька жменей обмолоченого зерна і за це чекає на наступний рік гарного врожаю. Нестиснені колоски пов'язують за маківки пучком  це називається завивати бороду Велесу (який, як ми пам'ятаємо, був богом родючості), або Велесової борідкою.

Західні слов'яни шанують як божество осені та багатого врожаю таку собі подобу нашого Польовика – на ім'я Жицень. Він зображувався у вигляді невисокої і худорлявої літньої людини з трьома очима, якими він невпинно стежить за збереженням всього, що зібрано в полях. Та й худий він від безперервних праць і турбот. Після зняття плодів, овочів та злаків він з'являється на нивах та городах і дивиться: чи все прибрано без залишку? Побачивши не зрізані або обронені жнецами колосся, кинуті овочі, він збере їх, акуратно зв'язує колосся в сніп і перенесе на поле (овочі – у город) того господаря, де все прибрано дбайливо. Тому на наступний рік тут можна чекати на хороший урожай, а там, звідки Жицень забрав кинуте добро, може статися недорід. Коли Жицень у вигляді жебрака постає перед людьми і сердито загрожує їм пальцем, це є передвісником загального неврожаю або навіть голоду.

Після зняття плодів, овочів та злаків Жицень з'являється на нивах та городах і дивиться: чи все прибрано без залишку? Побачивши не зрізані або обронені жнецами колоски, кинуті овочі, він збере їх, акуратно зв'язує колоски в сніп і перенесе на поле (овочі  на город) того господаря, де все прибрано дбайливо. Тому на наступний рік тут можна чекати на хороший урожай, а там, звідки Жицень забрав кинуте добро, може статися недорід. Коли Жицень у вигляді жебрака постає перед людьми і сердито загрожує їм пальцем, це є передвісником загального неврожаю або навіть голоду.

Мирного неба, моя Україна💙💛 Daryaved

Віритимемо, що найближчим часом війна, розв'язана путінською ордою, закінчиться нашою перемогою! Слава ЗСУ! Слава Україні! Героям слава!

Міфологія стародавніх слов'ян
Daryaved

Немає коментарів:

Дописати коментар

Обереги, амулети, талісмани: як вибрати та зарядити

З давніх-давен люди вдавалися до створення різних магічних артефактів, щоб убезпечити себе або залучити потрібні енергії та блага. Як правил...